STIHL akkumulátorgyártás
Hogyan készül egy professzionális STIHL akkumulátor? Itt megtudhatja. Lépésről lépésre végigvezetjük Önt a STIHL waiblingeni üzemében folyó akkumulátorgyártáson.
28.11.2024
Áttekintés: Akkumulátorgyártás
- A STIHL 2009 óta gyárt akkumulátoros gépeket.
- Saját akkumulátorgyártó üzemünk van Waiblingenben, ahol többek között az AP rendszer háton hordozható AR 2000 L és AR 3000 L profi akkumulátorai készülnek.
- Gyártás különböző lépésekben, a cellatartó előkészítésétől az utolsó gyártósori tesztig.
- Maximális pontosság és különböző minőségbiztosítási intézkedések szükségesek a gyártás során.
A STIHL akkumulátorgyártói kompetenciája
A STIHL 2009 óta gyárt akkumulátoros gépeket.
A nagy teljesítményű akkumulátoros és elektromos technológia közös fejlesztése, valamint a modern akkumulátoros gépek teljesítménye és tartóssága iránti igény kielégítése érdekében 2016-ban megnyitotta kapuit a STIHL Akkumulátor- és elektortechnológiai kompetenciaközpont.
2018 óta a STIHL saját akkumulátorgyártó üzemet is működtet a fejlesztő és kompetenciaközpontok közvetlen közelében.
Professzionális teljesítmény Waiblingenből
A STIHL Waiblingenben gyártja az AP rendszerhez tartozó háton hordozható AR 2000 L és AR 3000 L profi akkumulátorokat. Ezek az ergonomikus és tartós akkumulátorok kiválóan alkalmasak folyamatos professzionális használatra, például lombfúvók, sövénynyírók vagy kombinált motorok tápellátásához.
Az AR 2000 L STIHL profi akkumulátor teljesítménye 1015 wattóra, amelyet 60 akkumulátorcella biztosít. Mindössze 7,4 kilogrammos tömegével kényelmesen hordozható háton.
A STIHL AR 3000 L még nagyobb teljesítményt nyújt. 90 akkumulátorcellája 1520 wattóra energiát biztosít 9,5 kilogramm össztömeg mellett.
Betekintés a STIHL akkumulátorok gyártásába
Milyen gyártási lépések szükségesek, és hogyan biztosítja a STIHL a gyártás során, hogy minden darab megfeleljen a magas minőségi követelményeknek? Végigvezetjük Önt a gyártáson.
Az első lépésben az akkumulátorcellák helyéül szolgáló cellatartókra speciális tartólemezeket szerelnek az automata gyártósoron. A cellák közötti érintkezőket lézerrel hegesztik, hogy a nagy terhelést is bírják és hosszú élettartamot biztosítsanak.
Az előkészített cellatartókra egy robot ráhelyezi az akkumulátorcellákat. Egy STIHL AR 2000 L típusú akkumulátorhoz ebben a lépésben 60, egy STIHL AR 3000 L típusúhoz pedig 90 akkumulátorcellát használunk.
STIHL műanyaggyártás: A STIHL saját műanyaggyártó üzemében számos műanyag alkatrészt gyártunk az akkumulátorokhoz, például az egyes akkumulátorcellák tartóját és az akkumulátorfedelet.
Miután az alsó cellatartóra felkerültek az akkumulátorcellák, az illesztőállomáson felszerelik a cellaösszekötő lemezekkel ellátott felső cellatartót, majd hozzáillesztik az akkumulátorcellákat. Ebben a gyártási lépésben az illesztőállomás automatikusan figyeli a folyamatot annak érdekében, hogy csak az optimálisan összeszerelt akkumulátorok kerüljenek át a következő állomásra.
Az akkumulátorgyártás következő lépésében a vezérlést és az érzékelőket szerelik fel. Először a tartólemezeket hegesztik össze rendkívül precízen a vezérlés tápkábeleivel egy teljesen automatizált folyamatban. Ezután következnek többek között a hőmérséklet-érzékelők, amelyek a hőmérséklet alapján képesek szabályozni az akkumulátort, hogy a használat közben megelőzhetőek legyenek a túlmelegedésből eredő károk. Ezután kerül sor azösszekötők felszerelésére és szintén teljesen automatikus hegesztésére.
Az akkumulátorra ezután felszerelik a kezelőegységet. Ezt először beillesztik és bekábelezik, majd elvégzik az úgynevezett előtesztet. A művelet során sípoló hang jelzi az elektronika megfelelő működését.
Ezáltal biztosítható, hogy minden legyártott akkumulátor megfelelően működjön. Ezzel az eljárással csökkenthető a selejt, és a fenntartható gyártáshoz is hozzájárul, mert a vezérlések és az akkumulátorok ekkor még kicserélhetők, ha az előteszt alapján ez szükséges.
Ezután társítják az akkumulátor és a vezérlés sorozatszámait. Így nyomon követhetőek a fő alkatrészek. A sikeres előteszt után minden darabot előkészítenek a formába öntésre.
A poliuretánbevonat szigeteli az elektronikus alkatrészeket, ez védi azokat a nedvességtől és a mechanikai hatásoktól. A levegő kiszorítása a cél az öntőállomáson úgy, hogy a poliuretán addig terjedjen, amíg minden szükséges alkatrészt be nem fed. A kikeményedés után az akkumulátor készen áll a végső összeszerelésre.
A végső összeszerelés során szemrevételezéssel ellenőrzik az öntést, majd fehér jelzéssel hitelesítik. Ezután felszerelik az ergonomikus kialakítású hátlapot, amelyre rákerülnek az összekötőelemek és a fogantyú. Ezután beillesztik a kezelőegységet és felhelyezik az elülső fedelet. Mielőtt az akkumulátor átkerül a csavarozóállomásra, az érintkezőket megolajozzák, hogy hosszú ideig könnyen csatlakoztathatók maradjanak.
A gyártósor végén a teljes akkumulátor működőképességét ellenőrzik. Ez magában foglalja a LED és a legújabb szoftver ellenőrzését, valamint az összes műszaki funkció tesztelését, hogy biztosítsák az akkumulátorok biztonságosságát a használatuk során. Az ellenőrzés után minden alkatrészcímkét beszkennelnek és hozzárendelik az adott termékhez. Egy akkumulátor csak a végső teszt és a fő alkatrészek társítása után kap használati jóváhagyást.
Végül a profi akkumulátort a hozzátartozó dokumentumokkal együtt becsomagolják.
Mi az, ami különösen fontos az akkumulátorgyártás során?
Az elektrosztatikus kisülések jelentős kockázatot jelentenek az akkumulátorgyártás teljes folyamatában. A dolgozók ezért speciális vezetőképes munkaruházatot viselnek, hogy a gyártás során hatékonyan megóvják a még védtelen elektronikus alkatrészeket.
A cellaösszeállítástól a gyártósorvégi tesztig a STIHL különböző minőségbiztosítási folyamatokkal biztosítja a legjobb minőséget a töltés és az akkumulátorhasználat során.
Az érzékeny alkatrészek miatt a gyártási folyamatokban nem engedhetünk meg hibákat. Ezért az akkumulátorgyártás minden lépése a legnagyobb precizitást követeli meg, hogy a kész akkumulátor megfeleljen a magas minőségi követelményeknek.
Kitekintés
A STIHL tovább bővíti az akkumulátorgyártást waiblingeni üzemében, és a professzionális AP 500 S akkumulátort is Németországban fogja gyártani. Ezzel egyidejűleg egy 2. üzem épül a professzionális akkumulátortermékek gyártásához, amely 2024-től kezdi meg működését Waiblingenben.
A STIHL folytatja az okosakkumulátorok fejlesztését, hogy azok még jobban megfeleljenek a felhasználók igényeinek és a felhasználási területeknek. Ezt szolgálja például az intelligens töltési technológia, amely automatikusan alkalmazkodik a munkafeladatokhoz. A jövőben ez biztosítja, hogy a szükséges energia időben rendelkezésre álljon az akkumulátor maximális élettartamának kihasználása mellett.